30 wrzesień 2022

Szkolili się z obsługi paralizatora

fot. KPP Mogilno
Policjanci z Inowrocławia i Mogilna szkolili się z obsługi paralizatora elektrycznego. Urządzenie pozwala na obezwładnienie napastnika, a jednocześnie nie powoduje obrażeń. Paralizator może być stosowany wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności użycia broni palnej.

W ubiegły wtorek i środę (27-28 września) mundurowi z komend powiatowych w Inowrocławiu i Mogilnie uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym wykorzystywania w policyjnej służbie paralizatorów, nazywanych popularnie taserem. To urządzenie jest niezwykle skuteczne w przypadku interwencji z osobą agresywną, nie stosującą się do poleceń funkcjonariusza. Jego działanie pozwala na szybkie i skuteczne obezwładnienie napastnika. Co ważne, jego użycie jest bezpieczne – zarówno dla policjanta, jak i osoby wobec której podejmowana jest interwencja, gdyż wiązka prądu elektrycznego nie powoduje uszczerbku na zdrowiu.

Dwudniowe szkolenie podzielone było na dwie części. W pierwszej – teoretycznej, policjanci zapoznawali się z podstawami prawnymi użycia i wykorzystania paralizatora, jego budową, właściwościami oraz sposobem działania na osobę obezwładnianą. Druga część miała charakter praktyczny, podczas której policjanci opanowali umiejętności związane ze sposobem noszenia urządzenia, jego obsługi, taktyki użycia, a co najważniejsze oddania celnego strzału w kierunku osoby agresywnej.