Niskie temperatury zagrożeniem dla życia
W chłodne, zimne dni, jednym z zadań policjantów prewencji jest kontrola miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Patrole pojawiają się w rejonach ogródków działkowych oraz opuszczonych budynków, czyli wszędzie tam, gdzie bezdomni mogą się próbować schronić przed zimnym wiatrem i niskimi temperaturami. Funkcjonariusze w każdym przypadku napotkania takich osób pomagają i informują o możliwości schronienia w specjalnych placówkach i noclegowniach.
W okresie jesienno - zimowym nie można być obojętnym na los osób starszych wymagających pomocy, czy samotnych sąsiadów. Bardzo niska temperatura może okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują pomocy w codziennych czynnościach, takich, jak chociażby zakupy i ogrzanie domu. O trudnej sytuacji sąsiada można powiadomić właściwy ośrodek pomocy społecznej.
Podczas codziennych służb policjanci zwracają również szczególną uwagę na dworce, przystanki autobusowe i inne ustronne miejsca, gdzie mogą znajdować się osoby nietrzeźwe. Człowiek znajdujący się pod wpływem alkoholu, który zaśnie np. na ławce w parku, narażony jest na szybkie wychłodzenie organizmu. Pamiętajmy, że taka osoba bez naszej pomocy może zamarznąć.
Dlatego apelujemy do wszystkich, aby reagowali widząc osobę bezdomną lub nietrzeźwą śpiącą na klatce schodowej, w piwnicy lub pod gołym niebem. Powiadamiając o sytuacji odpowiednie służby, możemy uratować ludzkie życie. Przez całą dobę czynny jest numer alarmowy 112, na który można przekazywać informacje dotyczące osób potrzebujących pomocy. Można do tego wykorzystać Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.