Mogilno na Pojezierzu Żnińsko-Mogileńskim
Pko/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Zapraszamy do Mogilna, miasta o bogatej historii, położonego na Pojezierzu Żnińsko-Mogileńskim! Odkryj ślady przeszłości na Szlaku Piastowskim, który przecina te ziemie związane z narodzinami państwa polskiego.
REKLAMA
Tego szukamy w Mogilnie
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Mogilno praca, Mogilno pogoda, Mogilno, ZS Mogilno, kino Mogilno.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Mogilnie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii oraz sprawdzić dane dotyczące miasta.
W okresie wczesnego średniowiecza (X–XII/XIII w.) na półwyspie wcinającym się w Jezioro Mogileńskie istniała warowna osada obronna, a na wschodnim wzgórzu funkcjonowała osada obronna (VIII–X w.). Korzystne położenie przy szlaku bursztynowym sprzyjało rozwojowi osadnictwa.
W 1065 r. Bolesław Śmiały założył klasztor benedyktynów sprowadzonych z Tyńca na tym obszarze. Pierwsza wzmianka o Mogilnie pochodzi z 1175 r. Osada powstała przy klasztorze otrzymała prawa miejskie (magdeburskie) 17 maja 1398 r. z rąk króla Władysława Jagiełły. W 1494 r. pożar zniszczył znaczną część miasta i uszkodził klasztor. Kolejne pożary w latach 1594 i 1608 r. dotknęły zabudowę miejską. Prawa miejskie były potwierdzane przez monarchów w 1548 i 1666 r. Przez cały okres staropolski Mogilno było częścią Królestwa Polskiego, początkowo województwa kaliskiego do 1768 r., a następnie województwa gnieźnieńskiego.
W wyniku pierwszego rozbioru w 1772 r. Mogilno stało się częścią Prus (obwód nadnotecki). W 1807 r. zostało włączone do Księstwa Warszawskiego w ramach departamentu bydgoskiego. Od 1815 r. było częścią pruskiej rejencji bydgoskiej w składzie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (później Prowincji Poznań). Do początków XIX w. pełniło głównie funkcję usługową, zaspokajając potrzeby miejscowego klasztoru. Rozwój miasta został utrudniony przez wielki pożar w 1808 r., który strawił aż 80 budynków. W 1818 r. utworzono powiat mogileński. Jednak dopiero po kasacji zakonu w 1833 r. miasto zaczęło intensywniej się rozwijać, a w czasie Wiosny Ludów w Mogilnie miała miejsce koncentracja części wojsk powstańczych.
W okresie panowania Prus obszar miasta i jego okolic podlegał intensywnej niemieckiej kolonizacji. W 1872 r. Mogilno uzyskało połączenia kolejowe z Poznaniem, Inowrocławiem oraz dalej z Olsztynem i Bydgoszczą. W latach 1882–1916 wybudowano odgałęzienia kolejowe prowadzące z Mogilna do Strzelna, Barcina i Orchowa, co uczyniło z miasta lokalny węzeł kolejowy. Dostępność komunikacyjna stymulowała rozwój gospodarczy i kulturalny.
W okresie powstania wielkopolskiego w 1919 r. miały miejsce trudne walki polsko-niemieckie w okolicach Mogilna. Od 1919 do 1939 r. miasto było stolicą powiatu w województwie poznańskim. W latach 1939–1945 Mogilno znalazło się w obszarze inkorporowanym bezpośrednio do Niemiec, w ramach Prowincji „Kraj Warty” w rejencji inowrocławskiej. Duża liczba mieszkańców została wysiedlona do Generalnego Gubernatorstwa.
W latach 1945–1950 Mogilno było częścią województwa poznańskiego, a po 1950 r. województwa bydgoskiego. W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej powstały tu liczne duże przedsiębiorstwa przemysłowe, działające w branżach metalowej, maszynowej, drzewnej, budowlanej i spożywczej. W 1986 r. w okolicach miasta w wiosce Przyjma, otwarto kopalnię soli „Mogilno”, która była kopalnią otworową. W jej sąsiedztwie powstał również podziemny magazyn gazu ziemnego.
W 1999 r. Mogilno zostało stolicą powiatu w województwie kujawsko-pomorskim. W 2003 r. otwarto Muzeum Ziemi Mogileńskiej.
FAKTY MOGILNO
PRZECZYTAJ JESZCZE